Big Boyz Festival katılımcılarından Birkan Polat'ı tanıyoruz.

Bize stunt geçmişinizden bahseder misiniz? Bu serüven nasıl başladı?

Stunt sporu dünya çapında BMX Freestyle bisikletten gelişmiş bir spor, Küçüklüğümden orta okuldan geldikten sonra mahallemizde olan bir bisiklet tamircisinde çalışıyordum, bisiklet tamircisi de eski bir freestyle BMX sürücüsüydü. Ben de kazandığım paraları biriktirip kendime bir BMX aldım. Yaklaşık 2 sene kendimi BMX ile geliştirdikten sonra motosiklet ile devam etmeye karar verdim. İzlediğim videolar ile birlikte Scooter model motosikletle okul bahçelerinde tek teker çalışarak stunt için kendimi geliştirdim. 2014 yılında KTM Spormoto, Hardline Nutirition ve dayımın vermiş olduğu destekler ile KTM Duke 200 model motosiklete sahip oldum. 2014-2015 yıllarında motosiklete alışma sürecini atlattım. 3 yılda toplam 14 Şehir gezerek 34 Etkinlikte gösteriler yaptım. Sosyal medyada yaklaşık olarak 70 Bin takipçiye ulaştım.

Stunt gösterilerinde yapmaktan en zevk aldığın hareket hangisi?

Gösterilerde her hareketin ayrı bir zevki var, hiç birini ayırt edemem 🙂

Motosikletten düşmek bile gösterinin bir parçası, onun bile ayrı güzel tarafı var 🙂

Neden bir motorsiklet yarışcısı olmak yerine stunt rider olmayı seçtiniz?

Motosiklet üzerinde hız merakım yok, BMX bisiklet yerine bir hız bisikleti ile başlasaydım belki bu bir yarışcı olmama  vesile olabilirdi. BMX ile başlayan her genç Stunt Rider olmaya bir adaydır.

Stunt Riding dışında yapmaktan zevk aldığınız hobileriniz var mı?

Motosikletimi kendim tamir ediyorum bu benim için bir hobi olabilir, bunun dışında arabamı temizlemek, haftada 3 gün bisiklete binmek, yüzmek, koşmak bunlar benim yüzümü güldüren etkinlikler…

Sizin "Big Boy" dediğiniz isim kimdir?

Benim Big Boy olarak gördüğüm tek bir kişi yok. Zor bir yaşantım vardı ve bu yaşamda bana çok yardımcı olan beni destekleyen insanlar var, bunlar için öncelik olarak Altın Elbiseli Adam (Barkın Bayoğlu) ve Kenan Sofuoğlu diyebilirim.

Birkan Polat ile ilgili daha detaylı bilgi için Red Bull Türkiye adresini ziyaret edebilirsiniz.

Birkan Polat İmza günü ve Stunt Ride şovlarıyla Big Boyz Festival’de.

© 2017 Big Boyz Festival