Big Boyz Festival katılımcılarından Federal Coffee'nin kurucusu Sam Çeviköz'ü tanıyoruz.

İyi bir kahve nasıl olmalı?

Öncelikle çekirdeği kaliteli olmalı. Single origin bir çekirdekte farklı renk tonları ve boyutları kabul edilmez. Karışık olmamalı çünkü kavurma profili standardını oluşturmak ancak böyle mümkün olur. Çekirdek doğal aromalarını koruyacak derecelerde kavrulmalı. Anlık öğütülmeli ve 1 aydan önce tüketilmeli.

Federal Coffee nasıl ortaya çıktı?

Sam Çeviköz ve Levent Koçarslan’ın yıllar önce Avustralya’da karşılaşması, Sam Çeviköz’ün Türkiye’de bu işi yapmak istediğine karar verdiğinde aklındaki kuşkusuz en uyumlu iş ortağı Levent Koçarslan oldu. Federal 2016 senesinde kuruldu.

Marka yaratmanın en önemli unsuru kalitedir. Her sektörde sizden önce başlamış ve yol kat etmiş başka markalar da olduğundan, yeni bir marka yaratırken önemli bir fark ortaya koymak gerekir. Nitelikli kahve kavurma dendiğinde, elbette bunu Türkiye’de yapan birkaç marka var. Bizim farkımız bilgiyi paylaşma yöntemimiz. Akademimiz ve satış yaptığımız tüm müşterilerimizin işletme sahiplerinden baristalarına verdiğimiz ücretsiz eğitimlerle amacımız kahvenin kalitesinin korunması ve geliştirilmesi. Markalaşabilmek için eşsiz en az 2 özelliğiniz olmalı diye düşünüyoruz. Akademimiz ve Avustralya usulü kavurma tekniklerimiz bizi diğer markalardan ayıran en önemli yanlarımız.

Kahve içerken en çok keyif aldığınız yer neresi ve neden?

Kendi evim, sabah saatleri, evlerin çatıları üzerinden şehir manzarasıyla karışık gördüğüm İstanbul Boğazı’nı izlerken. Kendi yaptığım kahve ve en konforlu alanım olduğu için.

Kahve konusu dışında yapmaktan keyif aldığınız hobileriniz, aktiviteleriniz var mı?

Neredeyse en az bu kadar keyif aldığım şey motorsikletim. İlk gençliğimden beri hep motorum oldu ve bu da benim için vazgeçilmez bir tutku.

Sizin "Big Boy" dediğiniz isim kimdir?

Richard Branson, Virgin Şirketler Grubu Ceo’su.

Big Boyz Festival’de  Federal Coffee baristaları ile “Coffee Mixology” workshop ve  Sam Çeviköz’ün deneyimlerini paylaşacağı söyleşisini kaçırmayın.

© 2017 Big Boyz Festival