Başlangıç seviyesi için bir evde bulunması gereken el aletlerini listeleyeceğiz.

Bu aletlerle evdeki bir çok sorunu düzeltebilir, ufak sorunları usta çağırmadan ya da tamir edilecek nesneyi servise götürmek zorunda kalmadan tamir etme özgürlüğü elde ederiz. Big Boy olarak en büyük özelliğimiz, kendi işimizi kendimiz görmemizdir. Alet işler, Big Boy övünür.

Öncelikli olarak şunu belirtmekte fayda var, çoğu şey için tek tornavida yeterli gibi gelir, hatta bu bir kontrol kalemi olur (elektrik var mı yok mu test edebileceğimiz içinde minik bir ampul olan düz tornavida). Fakat uzun vadede yaşanan pişmanlıklar, yalama olan yıldız vida başları olarak bize geri döner. Bu yüzden bir kaç farklı uç barındıran bir set, bir çok işi doğru ve hızlı halletmemizi sağlayacaktır. Tornavida uçlarının dayanıklılığı, uç sayısı ve şarjlı olup olmamasına göre çeşitli fiyatlarla karşımıza çıkarlar. Kullanım sıklığımıza göre bütçemize en uygun olanını seçmeliyiz, bir gün mutlaka, iyi ki almışım dedirtir.

Tornavida kullanırken dikkat etmemiz gereken en basit konuların başında, tornavida ise sadece vida sıkıp gevşetmek için kullanılmalıdır gerçeği yatar. Bant yırtmaya çalışırken kesilen çizilen eller, plastik bir alet açmaya çalışırken kırılan parçalar çok can sıkıcı olabilir. Ayrıca alüminyum vidalarda çok dikkatli olmak gerekir, zira çok kolay deforme olurlar ve o vida sonsuza kadar orada kalmak zorunda kalabilir. Bir Big Boy, tüm metalleri bilir ve kolu tork anahtarı gibidir. Bazı metaller malesef biraz zayıftır.

Big Boy, iki düşünür, mutlaka ölçer ve bir kere yapar. Bir çivi çakarken, bir şeyi vidalarken ya da keserken göz kararıyla değil, mutlaka ölçerek yapmak gerekir. Evet Big Boy olmanın getirdiği sorumluluklar arasında manava tartması için verdiğiniz bir poşet domatesin tam olarak 1 kg çıkması, yol tarif ederken küsüratlı uzaklıklar vermesi gibi şeyler olabilir ama malesef oturduğumuz evler genelde nizami yapılmaz. Bu konuda malesef çok büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bir çok evin zemini eğimlidir ve duvarlar paralel değildir. Bu yüzden mutlaka ve mutlaka ölçerek hareket etmeli ve su terazisi ile kontrollerimizi gerçekleştirmeliyiz.

Üşenmeden bir onarım işi yapmak ve bunu kusursuz yapmak, çalışma ortamının düzenli ve temiz olmasına bağlıdır. El aletlerimiz yani araç gereçlerimiz, bunun için yapılmış bir alet çantasında durursa; uzun ömürlü olur ve kaybolmaz. Her ne kadar bir Big Boy kesinlikle vida arttırmayıp ve söktüğü her şeyi not alıp şemasını çizse de, cihazı yapanların bazı yanlış hesaplamaları sonucunda artan vidaları koyacak bir yerimiz olur. Çünkü takım çantalarının bir sürü işlevli ufak cepleri olur.

Bir Big Boy elinde çekiç varken, her şeyi çivi olarak görmez, metal olmayan bir malzemeye (ahşap, plastik, cam vs.) metal bir çekiçle vurmaz. Her malzeme için farklı çekiç modelleri vardır. Ama genel kullanım için arkasında çivi sökmeye yarayan kısmı olan hafif bir çekiç, evde bir çok işi halletmemizi sağlar. Çekiç kullanırken dikkat edilmesi gereken şey ise, asla bir işi tek vuruşla bitirmeye çalışmamaktır. Bir vuruşla bir çivinin çakılması demek, o çivinin tek bir hamle ile çıkabileceği anlamına gelir. Aynı zamanda çekiç başının yan yüzeyi, bir örs kadar geniş olmasa da, bize sert bir metal yüzey sağlar.

Duct Tape olarak bilinen tamir bandı, Big Boy’un en vazgeçilmez yardımcısıdır. Kullanım alanlarının çokluğu bir WD-40 sprey kadar olmasa da, komikliği ve şaşırtıcılığı daha fazladır. Su alan tekneyi bantlamaktan, narin bir yüzeye çivi çakarken çatlayıp patlamasın diye çivi çakılacak yere duct tape yapıştırmaya kadar çok fazla kullanım alanı vardır. Bunun sebebi ise, bantın lifli bir yapısı ve güçlü bir yapıştırıcı maddeye sahip olmasıdır. İpliklerden örülü bir iskeleti olan bir bant olarak düşünebiliriz. Kullanırken elle yırtması kolaydır fakat iş anı kotarmaya gelince en büyük yardımcıdır. Arabanın düşen tamponunu bile tutabilir, esnemez ve bir çok yüzeye kolayca yapışabilir. Güneşli bir günde, bir şapka bile yapılabilir. Bu yüzden evde en az 3 adet bulundurmakta fayda var.

Bir Big Boy karanlıkta çalışmak zorunda kalabilir. Fakat bunun için alet çantasında mutlaka bir el feneri ya da kafa feneri bulundurur, bulunduğu ortamı, tedbirliliği ile aydınlatır.

Şüphesiz ki elimizle yapabileceğimiz şeyler için alet kullanmaya gerek yoktur, fakat bir Big Boy yapamadığı için değil, daha güzel yapmaya çalıştığı için alet kullanır. Sadece bir pense bir çok işe yarasa da, genelde civataları sıyırması, kabloları sıyırmak yerine kesmesi ile ünlüdür. Bu yüzden her civata için uygun anahtar yerine ingiliz anahtarı ya da fort pense idare edebilir, ama pense asla kullanılmamalıdır. Yan keski ise vazgeçinilmez el aletiniz olacaktır. Kablo kesmek, kablo bağı(tire up) kesmek, kablo sıyırmak için biçilmiş kaftandır. Dişimizle kabloları mükemmel bir şekilde sıyırabiliriz ama kabloların temizliği konusunda endişe ettiğimiz için yan keski kullanırız. Tabi kablo sıyırmak için ileri seviyelerde özel aletler bulunmakta ama dikkat ederek, yan keski ile mükemmel kablo uçları yaratabiliriz.

Kablo bağı, ya da sanayi ağzıyla cırt kelepçe olarak bilenen bu basit nesne, adeta bir hayat kurtarıcısıdır. Çok ince olmasına rağmen çok sağlamdır, bazı ülkelerin polis teşkilatları tarafından kelepçe yerine kullanıldığı da görülmüştür. Fazlalığının kesilebilmesi de, dekoratif yönünü ortaya çıkarır. Dağılmış kabloları toparlayıp gizleyebilirsiniz, kırılan iki parçayı birbirine tutturabilirsiniz. Yaptığı işin sadece işlevliliği değil de şekliyle de öne çıkarmak isteyen Big Boy’un vazgeçilmezidir.

Anlatmaya yazıların ve videoların yetmediği WD-40, artık selpak gibi bir isim haline gelmiştir. Fakat bir çok farklı markası bulunmaktadır. Aslında çok amaçlı bir yağlama sıvısıdır. Koruyucu bir film tabakası oluşturur ve suyu iter. Bu korozyonu engeller, düşük basınçlarda yağlama yani kayganlaştırma işlemi yapar. Gıcırdayan kapıya, zor dönen bir mekanizmaya, açılmayan civataya sıkabilirsiniz. Elektrikli aksamlarda kullanılabilir tabi düşük akım olması koşuluyla. Zor çalışan anahtar deliğinde, fırınınızdaki çıkmayan lekelerde… 2000’den fazla kullanım alanı listelenebilmiştir. Big Boy’un en büyük silahıdır. Sinek ilacına benzeyen kokusu, ayırt edici özelliğidir.

© 2017 Big Boyz Festival