(spoiler içerir)

16 Temmuz’da 7. sezonuyla uzun bir aradan sonra geri dönen Game of Thrones, birbirinden güçlü karakterlerin kaynağı.

Karşınızda Game of Thrones’un, sıralama gözetmeksizin, gelmiş geçmiş Big Boy’ları

Aemon (Egg) Targaryen

Targaryen Hanedanı’nın kurucusu Fatih Aegon (Aegon I Targaryen)’un kardeşi. Taht yolundan çok genç yaşta çekilip Citadel’de bir üstad olmak için ayrılan Aemon, Çılgın Kral’ın ölmesiyle, Daenerys ve Viserys ortaya çıkana kadar hayatta kalan son Targaryen olarak biliniyordu.

Eddard (Ned) Stark

Kuzeyin koruyucusu, Kışyarı lordu, kısa bir dönem kralın eli olarak görev yapan Ed Stark, kılıç kullanmadaki becerisi, sadakati, hali tavrı ile tam bir Big Boy. Lord Stark, dizinin 1. sezonunda aramızdan ayrılsa da, “North remember”

Syrio Forel

Eddard Stark’ın Arya için tuttuğu kılıç hocası Syrio Forel, özgür şehir Bravos’un 9 yıl birinci kılıçtarlığını yapmış. Arya’nın son sezonda geldiği noktanın ilk mimarlarından olan Forel, kıvrak hareketleri, dans eder gibi kılıç kullanması ve savunma sanatlarına saygıyla yaklaşmasıyla Big Boy’luğu hakediyor.

Oberyn Martell

Mountain’a, dövüşemediği için değil, kibiri yüzünden yenilen Oberyn, kılıç yerine mızrak kullanması, akrobatik hareketleri ile inanılmaz bir dövüş sahnesi sergilemişti. ÖZel zevklerin adamı olan Oberyn, şok etkisi yaratan ölümü ile Dorne’u hem iç savaşa hem de Kralın Şehri’ne karşı ayaklanmaya sürükledi.

Ser Baristan Selmy

Hem Çılgın Kral Aerys, hem Robert Baratheon’a toplam 40 yıl Kralın Koruyucusu  olarak hizmet veren Selmy, sanırız ki dizide görevine tek sadık olan, adı tarih kitaplarına geçen Kral Koruyucusu. Son nefesini de Daenerys’i koruyarak vermesi de inandığı yolda canını vermekten çekinmeyen, cesur biri olduğunun göstergesi.

Brienne of Tarth

“Boy” değil, zaten derdimiz de cinsiyet değil. Sözüne bağlılığı, asla borçlu kalmaması, savaş yetenekleri ile herkesin gönlünü fethetti.

Arya Stark

Jon Snow’un hediye ettiği “İğne” ile eline kılıcı alan, cinsiyetçi kalıplara sığmayan, başına gelmedik iş kalmayan Arya. Doğu’ya tek başına seyahat ettiği gibi, “Hiç kimse” olarak geri dönen, heyacanlı bir kız çocuğundan acımasız bir suikastçiye dönüşen Arya. Valar morghulis, valar dohaeris.

Jon Snow

Buz ve ateşin oğlu Jon Snow, kendisi hakkındaki sırları bilmeden yıllarca Ned Stark’ın çatısı altında yaşasa da,  gerçek evini Duvar’da buldu diyebiliriz. Kardeşliğin, yardımseverliğin, cesaretin sembolü haline dönüşen Jon Snow artık Kuzeyin Kralı.

Samwell Tarly

Edebiyata ve okumaya merakı Sam’i sosyal hayatında hep bir adım geriye düşürdü. Tutkusundan vazgeçmeyen ve bir üstad olmak üzere Citadel’de gecesini gündüzüne katan Sam, ne istediğini bilenlerin bir gün istediği yere varacağının adeta sembölü. Kendisi, dizide, ilk akgezen öldüren kişi.

Tyrion Lannister

Boyu değil aklı. Tyrion Joffrey’e attığı ilk tokatla saygının önemini gösteren, tarihi, politikayı öğrenmenin savaş meydanlarında can vermekten daha önemli olduğuna inanan bir karakter. Zevklerinden hangi koşulda olursa olsun vazgeçmeyen Tyrion’un çocukken tek hayali bir ejderhası olmasıymış.

Daenerys Targaryen

Savaş esnasında doğan, bir köle gibi satılan, çocuğunu, sevdiği adamı kaybeden ama hep küllerinden yeniden doğan, isminin birincisi, ejderhaların annesi, ilk insan ve andalların kraliçesi, dothrakların khaleesisi Daenerys Stormborn Targaryen, 3 ejderhası, özgürleştirdiği orduları, ittifakları, düşmanları ve hiç vazgeçmediği tahtıyla son sezonun en büyük karakteri.

© 2017 Big Boyz Festival