4 mevsim boyunca yılın her ayında doğa ile bütünleşmek için kamp yapmak neredeyse tüm büyük çocukların ortak hayalidir. Kimimiz, bunu çoktan bir hobi haline dönüştürmüş ve hatta muazzam bir tutku ile türlü türlü kamp malzemeleri edinmiştir bile. Fakat büyük çoğunluğumuz ise gerek motivasyon gerek zaman eksikliğinden dolayı henüz bu hayali bir yaşam biçimine dönüştürmemiştir. Ancak endişe etmeyin, sizi motive edecek unsurları genelleme yaparak bu satırların devamında aktarmaya çalıştık.

Kampçılık: Yepyeni ve Benzersiz Hobiniz

 

Açık havada, birkaç temel kamp malzemesiyle ve sadece yeteri kadar kıyafetle kamp kurmaya hazır mısınız? İster arkadaşlarınızla ister aile fertleri ile aşağıda listelediğimiz temel ekipmanları alıp önünüzdeki ilk hafta sonu kampa gidebilirsiniz. Üstelik diğer hobi ya da yaşam biçimlerinin aksine kamp kurmak asla sıkıcı bir hale gelmeyecektir. Her seferde başka bir yere gidebilir, her kampta tırmanış, yürüyüş, yamaç paraşütü, rafting benzeri farklı bir outdoor faaliyet içinde bulunabilirsiniz.

  • Çadır – Uyku Tulumu – Mat
  • Kamp Ocağı – Yemek Seti – Matara
  • Uygun Kıyafet, Yiyecek, İçecek.

Mükemmel Manzaralar Alemi: Doğa

 

Kamp sandalyenizi açıp, odun ateşinde demlediğiniz çayı içerken eşsiz manzaranın tadını çıkarmak istemez misiniz? Biliyoruz, hepimiz şehir yaşantısının zorluklarından yaka silker haldeyiz. Sıkışık trafik, üzerimize üzerimize gelen yüksek binalar, kirli hava ve kalabalık sokaklar… Tüm bunlardan uzaklaşmanın en güzel hali açık havada kamp kurmaktır.

Etrafınızda mutlaka ya bir orman ya bir göl ya da dere olacaktır. İşte o an her halinizle doğaya ait olduğunuzu ve büyük şehirlerde tıkılıp kaldığınızı fark edeceksiniz. Nereye baksanız benzersiz bir manzaranın size “Merhaba” dediğini göreceksiniz. Evet, açık havada çay içmeye ne zaman gidiyoruz?

Ruhunuzu Dinlendirin: İnternetsiz 1 Gün

 

Her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde interneti cebimizde taşıyoruz. Artık neredeyse hepimiz internet bağımlısı sayılabiliriz. Bu durumdan mutsuz muyuz? Hayır, asla! İnternet’in hayatımıza kattığı pek çok olumlu işlev sayesinde çok daha rahat bir hayat sürüyoruz. Peki, daha mutlu ya da daha rahat olmak ister misiniz?

Kamp yaptıkça tecrübe edeceksiniz ki bazı yerlerde internet çekmeyecek. Elinizde olmadan internetten uzak kalacak ve mobil cihazlarınızı daha az kullanacaksınız. Bir zaman sonra kendi başınıza kaldığınız kamp çadırınızın, arkadaşlarınızla yürüdüğünüz göl kenarının veya yemek yaptığınız ateş başının cep telefonunuz ya da tabletinizden çok daha rahat olduğunu fark edeceksiniz.

Etrafınızda mutlaka ya bir orman ya bir göl ya da dere olacaktır. İşte o an her halinizle doğaya ait olduğunuzu ve büyük şehirlerde tıkılıp kaldığınızı fark edeceksiniz. Nereye baksanız benzersiz bir manzaranın size “Merhaba” dediğini göreceksiniz. Evet, açık havada çay içmeye ne zaman gidiyoruz?

Özgün ve Eğlenceli Arkadaşlıklar Edinin

 

Sıklıkla kamp yapan insanlar genellikle sıradan kişilerden daha farklı dünya görüşüne sahiptirler. Üstelik kampçılar, bir tek kamp alanlarında birlikte vakit geçiren bireyler değildirler. Günlük hayatlarında da buluşup, beraberce etkinlikler yapıp, daha farklı yerler keşfetmek ya da kamp hikayelerini paylaşmak için sohbetler eden geniş bir arkadaşlık grubu oluştururlar. Kampçılığa adım atarak sizlerde bu keyifli insanların arasına karışabilirsiniz.

Doğa Sporlarının Ortak Noktası: Kamp

 

En basit haliyle bile yapıyor olsanız kampa gittiğiniz yerlerde siz farkında değilseniz bile en az 1 doğa sporunu yaşıyor olacaksınız. Örneğin uygun bir kıyafet ve ayakkabıyla kamp alanından uzaklaşıp yürüyüş yapmak doğa sporlarının en kolay olanıdır. Doğa yürüyüşünü daha sıklıkla yapmaya başlayıp, zevk aldıkça daha dik yamaçlarda yürümeye başlarsınız. Ardından, gezip gördüğünüz yerlere göre değişmekle birlikte, diğer doğa sporlarına gönül vermiş olarak bulursunuz kendinizi. Bir de bakarsınız ki artık rafting, kano, kayak, kaya tırmanışı, dağcılık, yamaç paraşütü, serbest dalış, yüzme ya da sörf gibi ikinci bir doğa sporu tutkunu olmuşsunuz.

Yayınlayan: Kamperest

© 2017 Big Boyz Festival